איך ענק מתעטש

הרבה נכתב על כך שישראל היא ראשונה בעולם בייצור חברות סטארט-אפ. באותה נשימה נאמר שהמשקיעים לא משכילים לפתח ולהגדיל חברות אלה. כיום יש בישראל רק 4 חברות טכנולוגיה עם מעל למיליארד דולר מכירות בשנה. אין נוקיה ישראלית. 
כאשר חברת הייטק ישראלית מצליחה היא נמכרת לחברה גדולה אמריקאית, אירופאית או לאחרונה סינית. אנו באופטימום עובדים גם עם חברות גלובליות ענקיות וגם עם חברות הסטארט-אפ הישראליות. הבדל אחד בולט בין השתיים הוא בתהליך ההצטמקות. 
כעת עוד חברת ענק גלובלית הצטננה. את האפקט הרגשנו הפעם בצפון. מישהו בהנהלה העולמית בדק איזו חטיבה מקלקלת את סטיית התקן. התקבלה החלטה אסטרטגית וטראח סוגרים את כל החטיבה. כל 100 העובדים הולכים הביתה תוך שבוע. לצערנו עוד שתי חברות צפוניות ביצעו בשבועיים האחרונים קיצוצים נרחבים. אבל וכאן ההבדל. מדובר על סטארט-אפים ישראלים והן מנסים להילחם על החברה. מניסיון של השנתיים המשבריות האחרונות. חלק מחברות אלה יחזרו לגדול כאשר השוק או המוצר ישתפר. 
האמת שלמרות שהשוואה מתבקשת, היא לא מעשית ואי אפשר לעשות את ההשוואה בין שני המצבים. אנחנו באופטימום עצובים בשני המקרים. פורסם ב – 2011.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *